Rozwój GPS

Rozwój GPS

Nad wykorzystaniem technologii GPS w pojazdach zaczęto pracować z powodu dużej ilości kradzieży aut, z technologicznego punktu widzenia problemem nie była konstrukcja urządzenia a brak odpowiedniego zaplecza umożliwiającego skuteczne wykorzystywanie transmisji SMS wykorzystywanej przy lokalizacji pojazdów. Wielkim krokiem naprzód okazało się wprowadzenie do użytku protokołu transmisyjnego GPRS, który był znacznie tańszy niż SMS, przez co pozwalał na dużo częstszą aktualizacje pozycji, w której znajdowało się urządzenie. Dodatkowo po roku 2000 rozpoczęto prace nad tworzeniem cyfrowej mapy Polski. Dzięki powstaniu tej mapy stało się możliwe obserwowanie przemieszczających się obiektów.

To, co widzimy na mapie jest nałożeniem symbolu oznaczającego dany obiekt na graficzne elementy mapy. Mapy cyfrowe to niezwykle skomplikowane narzędzia za pomocą, których można w sposób automatyczny odczytywać adresy w oparciu o koordynaty geograficzne. Dodatkowo wraz z rozwojem tej technologii dziś możemy wyznaczać trasy, minimalizować czas przejazdu z uwzględnieniem objazdów. Wraz z rozwojem technologii przy budowie pojazdów wprowadzono magistralę CAN, za pomocą, której z użyciem systemów GPS można uzyskać do wielu danych poszczególnego pojazdu.

To pozwoliło na znacznie lepszą możliwość analizowania tego, co dzieje się z pojazdem i jak bardzo jest efektywny na tle całej grupy pojazdów przez nas zarządzanych. Technologia prze jednak coraz bardziej do przodu a w konsekwencji wymyślane są coraz nowsze systemy, które pozwalają już nie tylko na sczytywanie informacji o stanie pojazdu, ale także tego, co dzieje się w jego otoczeniu. Kolejnym przydatnym systemem okazał się komunikator kabinowy, który za pomocą kilkucalowego ekranu może służyć do zaawansowanej komunikacji z kierowcą pojazdu jednocześnie nie ingerując agresywnie w jego otoczenie. Komunikator pozwala na przekazywanie kierowcy zleceń transportowych, czy też kolejnych przystanków na trasie, ale także na poinformowanie o wystąpieniu utrudnień na trasie.

System ten jest szczególnie przydatny dla kierowców samochodów ciężarowych, dostawców i kurierów. Dzięki niemu nie tylko kierowca, ale także osoba zajmująca się logistyką może opracować jak najwydajniejsze trasy poruszania się. Po osiągnięciu takiego stopnia rozwoju obrano już tylko jeden kierunek, który ma na celu wprowadzenie jednego narzędzia, które będzie zawierało możliwość zlokalizowania każdego pojazdu floty a także elementy niezbędne do wydajnego zarządzania całym parkiem samochodowym.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *