iOS 7 często odwiedzane

iOS 7 często odwiedzane

Wraz z wyjściem ostatniej bety dla iOS 7 odkryto pojawienie się funkcji ,,często odwiedzane”. Jest to funkcja, która za pomocą GPS jest w stanie określić gdzie i jak długo przebywaliśmy a następnie dane te zapisać w pamięci urządzenia pozwalając nam na późniejsze ich sprawdzenie. Na tą funkcję zwróciły uwagę niektóre serwisy internetowe, które z branżą technologiczną nie mają wiele wspólnego jednak możliwość wywołania sensacji mocno przypadła im do gustu. I tak po przejrzeniu ,,często odwiedzanych” możemy znaleźć szczegółowe informacje o naszym położeniu z dokładnością do kilku metrów oraz czas jaki w danej lokalizacji spędziliśmy i jak często się tam pojawialiśmy, a wszystko to w pamięci naszego iPhona.

Nie jest to też pierwszy przypadek takiego działania ze strony firmy Apple, gdyż już w roku 2011, gdy na rynek weszła wersja iOS 4.3 coś podobnego miało miejsce. Gdy temat ten został poruszony w następnej aktualizacji 4.3.3 iOS pozwalał na wyłączenie śledzenia. Tak też jest w przypadku iOS 7, tym razem jednak Apple postanowił udzielić wyjaśnienia jeszcze zanim sytuacja została rozdmuchana. Przedstawiciel firmy poinformował, że opcja ta ma na celu nauczenie telefonu, jakie miejsca są dla nas ważne i w konsekwencji zapewnieniu nam bardziej spersonalizowanych usług. Nie jest to jednak najbardziej wiarygodne oświadczenie, jednak należy wziąć pod uwagę możliwość korelacji z niedawno wprowadzonym patentem.

Patent ten opisuje system, który pozwala urządzeniu decydować o zarządzaniu niektórymi funkcjami ich wyłączaniu lub włączaniu w celu ograniczenia zużycia energii. Jeśli system ten działałby w oparciu o „często odwiedzane” to telefon mógłby zadbać o stan naszej baterii tak, aby urządzenie nie rozładowało się przed przybyciem do domu. Takie uargumentowanie tej funkcji wydaje się bardziej sensowne jednak nie jest ono potwierdzone. Tak, więc warto się zastanowić czy korzystanie z powyższej funkcji jest dla nas bezpieczne i czy potrzebujemy takiego rodzaju nadzoru nad naszym życiem. Jeśli uznamy, że nie możemy wyłączyć tą funkcję, aby to zrobić należy kolejno przejść przez następujące zakładki: Ustawienia-Prywatność-Usługi lokalizacji-Usługi systemowe- Często odwiedzane. Standardowo funkcje ta jest wyłączona, pytanie o gromadzenie danych pojawia się podczas pierwszego uruchomienia wtedy mamy możliwość zdecydowania czy chcemy, aby funkcja działała czy nie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *